logologoPB
FacebookFeed

Aktualności

26 Sty

Miliard euro na projekty realizowane w ramach unijnych partnerstw branżowych

Posted by

Partnerstwa w zakresie badań naukowych między UE, sektorem prywatnym i państwami członkowskimi przedstawiły pierwsze zaproszenia do składania wniosków dla partnerów w ramach programu „Horyzont 2020”.

Pierwsza runda finansowania, o łącznej wartości 1,13 mld euro, która zostanie uzupełniona o porównywalną kwotę ze strony partnerów prywatnych, zostanie przeznaczona na projekty, które podniosą poziom życia ludzi i zwiększą konkurencyjność europejskiego przemysłu. Będą to m.in. nowe metody leczenia cukrzycy i chorób oczu czy wprowadzenie na rynek kilkudziesięciu pojazdów drogowych napędzanych wodorem.

Ogłoszenie pierwszego zaproszenia nastąpiło niemal dokładnie rok po tym, jak Komisja Europejska przedstawiła pakiet dotyczący inwestycji w innowacje – szereg wniosków dotyczących ustanowienia siedmiu publiczno-prywatnych i czterech publiczno-publicznych partnerstw. Partnerstwa te będą działały w kilku kluczowych dziedzinach, takich jak medycyna, transport, elektronika i biogospodarka, i są warte ogółem ponad 22 mld euro.

Więcej w komunikacie KE.