Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE w Politechnice Białostockiej rozpoczął funkcjonowanie 1 stycznia 2014 roku, początkowo, jako Lokalny Punkt Kontaktowy 7 Programu Ramowego UE funkcjionujący przy Biurze ds. Rozwoju i Programów Międzynarodowych PB.

Od roku 2014, na podstawie decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Lokalny Punkt Kontaktowy 7 Programu Ramowego UE został przekształcony w Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE w latach 2014 – 2020.

Obecnie Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE funkcjonuje w ramach Biura ds. Rozwoju i Programów Międzynarodowych i należy do konsorcjum Sieci Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE przy IPPT PAN.

W skład Konsorcjum Sieci KPK  wchodzą instytucje z całej Polski. Politechnika Białostocka jest przedstawicielem województwa podlaskiego.

Sieć KPK reprezentują:bez tytułu

• Koordynator Sieci KPK - Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE przy IPPT PAN,

• Region Centralny (woj. mazowieckie) - Uniwersytet Warszawski, RPK przy Biurze Obsługi Badań;

• Region Łódzki (woj. łódzkie) - Uniwersytet Łódzki, Rektorat UŁ

• Region Podlaski (woj. podlaskie) - Politechnika Białostocka, Biuro ds. Rozwoju i Programów Międzynarodowych

• Region Południowy (woj. małopolskie, podkarpackie) - Politechnika Krakowska, Centrum Transferu Technologii (CTT PK)

• Region Południowo-Zachodni (woj. dolnośląskie) - Politechnika Wrocławska, Wrocławskie Centrum Transferu Technologii

• Region Północny (woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie) - Politechnika Gdańska

• Region Północno-Wschodni (woj. warmińsko-mazurskie) - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej

• Region Północno-Zachodni (woj. zachodniopomorskie) - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii

• Region Śląski (woj. śląskie i opolskie) - Politechnika Śląska, Centrum Zarządzania Projektami, Biuro Obsługi Programów Europejskich

• Region Wschodni (woj. lubelskie, świętokrzyskie) - Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk

• Region Zachodni (woj. wielkopolskie i lubuskie) - Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Czym się zajmujemy:

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zajmuje się działalnością informacyjno-promocyjną w zakresie Programu Ramowego Horyzont 2020 oraz innych programów badawczych Unii Europejskiej.

Misją przyświecającą pracownikom Punktu jest wsparcie Polskich jednostek w aplikacji o fundusze Programu Ramowego Horyzont 2020 poprzez udzielanie pomocy obecnym i potencjalnym beneficjentom.

Celem działalności jest zwiększenie udziału polskich podmiotów w 7.PR poprzez:

• poprawę świadomości środowisk naukowców i przedsiębiorców o możliwościach i korzyściach płynących z udziału w Programie,

• ciągłą poprawę jakości świadczonych usług.

Oferta Sieci Krajowego Punktu Kontaktowego :

I. Działania informacyjne, w tym:

• dni informacyjne, których celem jest przekazanie podstawowych informacji na temat programu HORYZONT 2020, zasad uczestnictwa, aktualnych konkursów w poszczególnych obszarach tematycznych oraz innych możliwości wsparcia badań i innowacji;

• prowadzenie krajowego portalu informacyjnego H2020 oraz portali regionalnych;

• dostępnianie materiałów informacyjnych i szkoleniowych.

II. Działania szkoleniowe, w tym:

• szkolenia/warsztaty tematyczne – m.in. z zasad przygotowywania i składania wniosków, aspektów finansowych i prawnych, zagadnień ochrony praw własności intelektualnej, zarządzania i rozliczania projektów;

• szkolenia dedykowane – spotkania dopasowane do potrzeb grup odbiorców zainteresowanych wybranymi zagadnieniami związanymiz możliwością uczestnictwa w programie HORYZONT 2020.

III. Działania mentoringowe − wielotorowe działania wspierające o charakterze informacyjno-szkoleniowo-doradczym, dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości poszczególnych zespołów, określone w czasie i oparte na identyfikacji kluczowych obszarów zainteresowania. Ich celem będzie osiągnięcie przez zespół gotowości do podjęcia aktywnego uczestnictwa w inicjatywach Programu Ramowego HORYZONT 2020.

IV. Działania konsultacyjne, w tym:

• indywidualne konsultacje realizowane drogą telefoniczną, e-mailową oraz bezpośrednio podczas spotkań, w zakresie wszystkich zapytań dotyczących i realizacji projektów w ramach programu HORYZONT 2020;

• konsultacje wniosków projektowych przygotowywanych w ramach konkursów programu HORYZONT 2020;

• pośredniczenie w poszukiwaniu partnerów, a także prowadzenie bazy ofert współpracy.

Powyższa oferta realizowana będzie przez ekspertów Sieci KPK we wszystkich regionach naszego kraju. Szczegółowe informacje i kontakty dostępne są na naszym portalu w zakładce Sieć KPK.

Dzięki finansowaniu działalności ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wszelkiej pomocy, wszystkim zainteresowanym, udzielamy bezpłatnie.